Księga danych technicznych produktów Frigidaire CGEF3034MWB zawiera szczegółowe informacje na temat kuchenki mikrofalowej Frigidaire CGEF3034MWB. Zawiera informacje na temat wyglądu produktu, rozmiarów i komponentów, danych dotyczących instalacji, ustawień i konserwacji, a także wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Księga danych technicznych Frigidaire CGEF3034MWB zawiera również przydatne informacje dla użytkowników, takie jak wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji, a także informacje o wyłączniku bezpieczeństwa, który pozwala na zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem przyrządu. Księga danych technicznych Frigidaire CGEF3034MWB jest ważnym narzędziem dla każdego użytkownika, ponieważ zawiera wszystkie informacje potrzebne do poprawnego korzystania z produktu.
Ostatnia aktualizacja: Księga danych technicznych produktów Frigidaire Cgef3034mwb
Kliknięcie tego linku spowoduje opuszczenie oficjalnej witryny Royal Philips Healthcare (“Philips”). Wszystkie linki do witryn internetowych będących własnością osób trzecich, które pojawiają się w tej witrynie, są udostępniane wyłącznie dla Twojej wygody. Wszelkie linki kierujące do innych stron nie stanowią akceptacji takiej innej strony i Philips nie wyraża żadnej opinii ani gwarancji w stosunku co rzetelności, terminowości lub czy odpowiedniego charakteru treści zawartych na jakiejkolwiek stronie, do których link znajduje się na witrynie i nie przyjmuje żadnej wynikającej z tego tytułu odpowiedzialności. Rozumiem You are about to visit a Philips global content page Continue You are about to visit the Philips USA website. Rozumiem
Przedsiębiorca w ramach swojej działalności ponosi różnorodne koszty, które następnie musi uwzględnić w odpowiednich kolumnach podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jest to istotne nie tylko ze względu na rzetelność ewidencji, ale też dlatego, że w przeprowadzanym na zakończenie i rozpoczęcie roku podatkowego remanencie należy ujmować wyłącznie pozycje z kolumny 10 - czyli materiały i towary.
Materiały i towary- definicja
Definicje materiałów i towarów zostały wyjaśnione w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Zgodnie z § 3. ust. 1 lit. b ww. rozporządzenia pojęciem materiałów podstawowych określa się takie surowce, które w procesie produkcji albo podczas świadczenia usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Zgodnie z tym za materiał podstawowy można uznać np. drewno w zakładzie stolarskim, czy też mąkę w piekarni.
Dalej, w grupie tej znajdują się też części składowe, z których producent montuje gotowy wyrób - będą to zatem żarówki i klosze dla wytwórcy lamp, czy też procesory, obudowy i płyty główne w zakładzie produkującym komputery. Ponadto, za taki materiał uznaje się także elementy ściśle z towarem złączone - np. puszki u producenta napojów gazowanych oraz etykiety określające towar i jego właściwości, opakowania wielokrotnego użytku, które nie są w firmie środkami trwałymi - czyli np. palety.
Oprócz materiałów podstawowych w kolumnie 10 należy umieścić także materiały pomocnicze. W tym przypadku chodzi o surowce, które nie są podstawą danego wyrobu, ale w toku produkcji oddają mu swoje właściwości. Tak więc materiałem pomocniczym będzie klej w zakładzie stolarskim, a wata i strzykawki - u lekarza.
W kolumnie 10 - zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych podatnik powinien ujmować także towary handlowe, czyli takie zakupy, których dokonuje się bezpośrednio do ich dalszej odsprzedaży. Łatwo jest tu znaleźć przykłady - owoce i warzywa w warzywniaku, książki w księgarni, części samochodowe w sklepie motoryzacyjnym.
Pozostałe wydatki a materiały i towary
Kolumna 13 PKPiR to miejsce, w którym podatnik ujmuje większość pozostałych kosztów, niestanowiących materiałów czy towarów.
Podstawowe wydatki księgowane w tym miejscu, to m. in. koszty czynszu, mediów, usług telekomunikacyjnych, materiały biurowe, paliwo do samochodów, składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych.
Także w przypadku, kiedy podatnik tworzy coś w ramach swojej firmy - np. maszynę czy nowe stanowisko pracy - to wydatki poniesione na ten cel uwzględnia właśnie w kolumnie 13. Przykładem może tu być np. zakup części do zbudowania stacji napełniania butli gazem. Bez względu na to, czy wydatki przekroczą 10 000 zł (netto w przypadku czynnych podatników VAT, brutto w przypadku podatników zwolnionych z VAT) i trzeba będzie taką maszynę amortyzować jako stworzony we własnym zakresie środek trwały, czy też koszty będą jednak mniejsze i będzie je można ująć w księdze jednorazowo, odpowiednią kolumną będzie tu zawsze kolumna 13 - pozostałe wydatki.
Należy pamiętać, że oprócz najczęściej wykorzystywanych kolumn w KPiR (10 i 13) przewidziano jeszcze dwie dodatkowe kolumny na wydatki. W kolumnie 11 ujmuje się koszty uboczne zakupu towarów i materiałów - czyli np. transport, wysyłkę czy ubezpieczenie. Ważne, że nie uwzględnia się w tym miejscu kosztów ubocznych dotyczących innych wydatków - w takiej sytuacji całość kwoty z faktury czy rachunku powinna znaleźć się w kolumnie 13 KPiR. Natomiast w kolumnie 12 należy ujmować koszty wynagrodzeń pracowników - zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i w ramach umów cywilnoprawnych.
wilo
Narzędzia
Katalog rysunków BIM & CAD
Projektant
Przyszłościowe, efektywne projektowanie i użytkowanie budynków z wykorzystaniem Wilo.
Jako dostawca rozwiązań dla techniki budynków i gospodarki wodnej klasy premium oferujemy oprócz zaawansowanych usług projektowych i serwisowych również aktualne modele BIM, służące wsparciu podczas prac projektowych.
Począwszy od wstępnego projektu po projekt wykonawczy, przez procedurę udzielania zleceń, planowanie i kontrolę wykonawstwa prac aż po konserwację obiektu.
Nasze rozwiązania od Wilo jak zwykle będą dla Państwa korzystne - zachęcamy do zaufania naszym modelom BIM w każdej fazie projektu.
- modele BIMbloki CAD
Wilo oferuje modele BIM według klasyfikacji ETIM za pośrednictwem Cadenas
Od połowy roku 2020 Wilo oferuje nowy portal danych BIM. Jako naszego strategicznego partnera wybraliśmy CADENAS Konstruktions-, Softwareentwicklungs- und Vertriebs GmbH wcześniejszego producenta oprogramowania, tworzącego przede wszystkim elektroniczne katalogi produktów CAD (eCATALOGsolutions).
Prosimy zapoznać się z działaniem naszego rozwiązania: Video Cadenas (YouTube)
Na tej platformie Wilo oferuje projektantom najlepsze możliwe wsparcie oraz modele BIM pomp do ścieków, pomp do wody czystej, pomp normowych i pomp z osiowo dzielonym korpusem. Dostępne są również mieszadła. Modele BIM zawierają w każdym przypadku zestaw metadanych we wszystkich językach krajów, w których funkcjonuje ETIM dla określonej kategorii ETIM (EC) i podlegają geometrycznej standaryzacji również w przypadku istniejącej kategorii ETIM Modeling Class (MC).
Możliwy jest więc bezpośredni wybór pożądanej pompy według właściwości (ETIM) i np. pobranie danych w formacie Revit, STEP DWG oraz ich integracja w model budynku BIM. Wtyczka, udostępniona przez Cadenas jest wyborem odpowiedniego rozwiązania bezpośrednio dla środowiska CAD, w którym pracuje projektant - i dzięki temu praca nad projektem staje się prostsza i wydajniejsza. Ponadto dzięki klasyfikacji ETIM możliwe jest uniknięcie błędnych interpretacji szczegółów technicznych i językowych oraz umożliwienie projektantowi możliwość neutralnego porównania z opcjami, dostępnymi u konkurencji.
Wilo oferuje modele pomp w rozdzielczości LOD 200 (Bounding Box), LOD 300 (Precise Geometry) i LOD 350 z dodatkowymi punktami dołączenia.
Portal BIM zostanie w najbliższych miesiącach znacznie rozbudowany i uzupełniony o dalsze typoszeregi produktów z zakresu usługowej obsługi techniki budynków. Dla tych produktów oferujemy również rozwiązanie, którym jest nasza wtyczka Wilo-Revit.
Tutaj dostępna jest wtyczka BIMcatalogs. net plugin
Bloki CAD - katalog
Szybsze przygotowanie profesjonalnych konstrukcji CAD: Praktyczny katalog Wilo CAD zapewnia Projektantom i Technikom instalacji szybki dostęp do danych CAD w 2D i 3D, dotyczących pomp i układów pompowych Wilo.
Wystarczy kilka kliknięć, by wybrać żądany rysunek w potrzebnym formacie (DWG 2D lub 3D i STEP) i rozpocząć pobieranie.
Katalog CAD Wilo dostarczy w każdej chwili odpowiednie rysunki bez konieczności długich poszukiwań.
Bloki CAD - katalog
Co to jest Building Information Modelling (BIM)?
Building Information Modelling (BIM) to metoda projektowania w budownictwie, obejmująca prezentację właściwości fizycznych i funkcjonalnych budynku na wirtualnym modelu 3D. Przed rozpoczęciem budowy odbywa się gromadzenie wszelkich istotnych danych w postaci tak zwanego cyfrowego bliźniaka budynku. Podczas budowy wszyscy uczestnicy mają dostęp do tego bliźniaka i tym sposobem do aktualnego projektu budowlanego.
BIM to proces optymalizacji, którego celem jest szybsza realizacja projektu i redukcja kosztów. Jest dozwolony dla projektów każdej wielkości, a w wielu krajach praca z modelami BIM stanowi już obowiązek dla architektów i projektantów, pracujących w ramach zamówień publicznych.
Korzyścią inwestora w porównaniu z budową w systemie tradycyjnym jest w takim przypadku cel redukcji czasu budowy i kosztów:
- możliwe jest uniknięcie popełnienie błędów już na etapie projektu - przykładowo cyfrowy bliźniak pozwala na łatwe rozpoznanie kolizji rurociągów i ich korektę
- Zwiększona produktywność dzięki możliwości dostępu wszelkich uczestników do stale aktualnych danych / projektówWzbogacenie geometrii CAD o informacje techniczne
Modele BIM towarzyszą przez cały cykl życia budynku
Po zakończeniu budowy cyfrowy bliźniak staje się własnością inwestora, który za pomocą dostępnych mu informacji może zarządzać budynkami po optymalnych kosztach. Nawet podczas rozbiórki budynku mogą być przydatne informacje, które zawiera cyfrowy bliźniak, w celu zapewnienia należytej utylizacji i odzysku surowca. W ten sposób każdy uczestnik korzysta z dobrodziejstw BIM.
Standaryzacja BIM zdobywa rynki
Relacje z praktycznego użycia BIM przez użytkowników wykazują znaczne korzyści z tej metody. W skali międzynarodowej wiele krajów uznało, że metoda ta się sprawdza i/lub warto uznać ją za obowiązującą w zakresie projektów budowlanych, finansowanych ze źródeł publicznych.
W Niemczech procedura ta również zatacza coraz szersze kręgi. Pod koniec roku 2015 Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej utworzyło komisję reform „Budowa wielkich projektów” i uruchomiło publiczne projekty. Od połowy roku 2017 coraz więcej projektów infrastruktury komunikacyjnej realizuje się przy wsparciu modeli BIM. Celem jest wprowadzenie zasadniczego obowiązku stosowania BIM podczas realizacji projektów infrastruktury komunikacyjnej od roku 2020. com/cdnpic/wilo48493/724891/wilo48493_1140x_1. png" alt="BIM Lifecycle (English)" title=""/>
Pytania i odpowiedzi dotyczące BIM
Czym odróżnia się BIM od tradycyjnych modeli CAD?
BIM zawiera oprócz modelu 3D CAD dalsze metadane, jak numer artykułu, nazwę artykułu, wymiary montażowe kołnierzy / złączki gwintowanej, informacje dotyczące przyłączy elektrycznych oraz wszelkie ważne parametry zabudowy. W przyszłości możliwe jest wzbogacenie modeli BIM o dalsze dane pomp, takie jak: wydajność hydrauliczna, parametry wydajnościowe, rodzaje regulacji (dp-V, dp-C, regulacja zależna od prędkości obrotowej). Standaryzacja nie jest jeszcze zakończona, w kolejnych miesiącach i latach z pewnością pojawią się jeszcze inne dane, jak objętości przestrzeni, informacje recyklingowe i algorytmy oprogramowania.
W odniesieniu do BIM często mówi się o modelach 4D lub 7D. Co oznacza 4D do 7D?
4D lub 7D dotyczy liczby poziomów informacyjnych, które wykazują modele BIM. Punkt wyjściowy stanowią modele 3D, które matematycznie umożliwiają odniesienie przestrzenne i nakładanie się obiektów na siebie nawzajem. Czwarty wymiar (4D) uzupełnia wymiary pomieszczeń o element czasowy (informacje dotyczące czasów i terminów), piąty wymiar (5D) to informacje o kosztach. Model 7D obejmuje ponadto uzupełniające informacje dotyczące efektywności i zrównoważonego rozwoju (6D) oraz informacje dotyczące zarządzania budynkami (7D).
Czy w przypadku mojego projektu obowiązuje konieczność skorzystania z metody BIM?
Obecnie BIM znajduje zastosowanie w wielu krajach i obowiązuje w zakresie zamówień publicznych, ponieważ przeważające znaczenie mają korzyści, dostępne przez cały czas realizacji projektu. W przypadku projektów finansowanych prywatnie BIM nie obowiązuje, jednak coraz częściej znajduje zastosowanie i stanowi właściwie podstawę projektowania. Tylko w przypadku projektów domów jednorodzinnych i bliźniaków raczej nie należy spodziewać się BIM z uwagi na niewielki udział wyposażenia technicznego oraz brak systemu zarządzania budynkiem.
Co oznacza standaryzacja ETIM?
ETIM to inicjatywa w zakresie standaryzacji wymiany elektronicznej danych produktów w zakresie elektrotechniki (instalacje elektrotechniczne, AGD i elektronika rozrywkowa) i branż pokrewnych (obecnie m. in. HVAC/technika sanitarna) w celu umożliwienia elektronicznej sprzedaży tych produktów. Standard jest ukierunkowany na wymogi tych wybranych branż i pozwala na jednolite opisy techniczne towarów i ich przyporządkowanie do klasy produktu. Przyporządkowanie produktów do kategorii artykułów odbywa się bez hierarchii. Kategoria artykułów stanowi wyłącznie zbiór produktów porównywalnych. Nazwa kategorii artykułów możliwa jest do wyszukania również po synonimach, wskazujących na określoną kategorię. Do każdej kategorii fachowcy produkcyjni przyporządkowują właściwości techniczne, opisujące produkt. W ten sposób powstaje klasyfikacje ETIM.
Standaryzacja umożliwia odnalezienie produktów technicznych według kategorii lub właściwości technicznych, niezależnie od dostawców. ETIM znajduje zastosowanie podczas transmisji danych technicznych produktów - np. dla celów katalogów online.
ETIM stanowi zasadniczo wolny standard, tzn. każdy może zastosować ten model danych bez opłat licencyjnych. Od ETIM w wersji 7. 0 (2017) w systemie zintegrowano również sektor instalacyjny (sanitarny / ogrzewanie / klimatyzacja).
Open/closed BIM
Closed BIM opisuje wymianę danych - cyfrowych modeli budynków - w sposób zależny od oprogramowania za pośrednictwem zamkniętych formatów danych np. Revit, Allplan, Archicad itd.
Open BIM oznacza natomiast możliwość wymiany danych - cyfrowych modeli budynków - w sposób niezależny od oprogramowania. W tym przypadku stasuje się otwarty, nienatywny format np. IFC (Industry Foundation Classes). Wymiana modeli geometrycznych możliwa jest w nieograniczonym zakresie, za to wymiana modeli danych jest ograniczona.
Level of Development (LoD)
Metoda BIM stasuje następujące pojęcia Level of Information (LoI), Level of Geometry (LoG) oraz Level of Coordination (LoC) w pięciu sekcjach 100 – 500: 100 = conceptual; 200 = approx. geometry; 300 = precise geometry; 400 = fabrication; 500 = as-built. Pojęcie Level of Development (LoD) składa się ze wskaźników częściowych LoI, LoC i LoG i definiuje stopień ogólnej dojrzałości elementu wirtualnego.