Schemat połączeń elektrycznych Canon 1827b001aa

Schemat połączeń elektrycznych Canon 1827b001aa jest zwykle wykorzystywany do naprawy drukarek firmy Canon. Jest to prosty i łatwy do zrozumienia schemat, który zawiera wszystkie informacje potrzebne do naprawy drukarki. Schemat zawiera wszelkie potrzebne informacje dotyczące kolorów i połączeń, które trzeba wykonać, aby naprawić drukarkę. Schemat połączeń elektrycznych Canon 1827b001aa jest dostępny w internecie i można go łatwo znaleźć i skorzystać z niego. Jest to przydatna informacja dla wszystkich, którzy chcą samodzielnie naprawić swoją drukarkę.

Ostatnia aktualizacja: Schemat połączeń elektrycznych Canon 1827b001aa

Instalacja elektryczna jest jedną z podstawowych sieci do jakiej podłącza się każdy dom. W zależności od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych instalacja ta może mieć różną wielkość i pełnić różne funkcje. W dokumentacji budowlanej musi znaleźć się między innymi projekt instalacji elektrycznej, który zawiera podstawowe parametry, rozwiązania oraz schematy poszczególnych obwodów. W zależności od rozmieszczenia poszczególnych sprzętów i mebli ustala się trasy przewodów, a wszelkie zmiany w trakcie wykonywania instalacji warto nanosić na plan. Tego typu informacje będą przydatne przy remoncie lub modernizacji instalacji.

fot. : Sonel - zalecane strefy układania przewodów w pomieszczeniach mieszkalnych

Zobacz więcej: 

 • Instalacja elektryczna w domu
 • Jak rozplanować kable, przewody, gniazdka i oświetlenie w domu

Oznaczenia elektryczne

oznaczenia literowe

Prąd przemienny:
L – przewód fazowy (L1 – faza 1, L2 – faza 2 itd. )
N – przewód neutralny
PE – przewód ochronny uziemiony
PEN – przewód ochronny uziemiony i neutralny równocześnie

Prąd stały:
L+ – biegun dodatni
L- – biegun ujemny
M – środkowyTypy przewodów - podział ze względu na:Konstrukcję żyły:
D – drut
L – linka
Lg – linka giętka
Materiał budujący żyły:
A – aluminium
F – stal miękka
brak oznaczeń – miedź
Główne oznaczenia przewodów

symbole elektryczne

fot. : Przykładowe symbole elementów elektrycznych i eleketronicznych stosowane na schematach

Oznaczenia przewodów elektrycznych - kolory kabli:

zielono-żółty oznaczony PE - odpowiada za uziemienie, to przewód ochronny, zabezpieczający przy przebiciu, niebieski oznaczony N - nazywany neutralnym. To przewód kluczowy dla przesyłania energiiczarny lub brązowy oznaczony L - to elektryczny przewód roboczy przeznaczony do dostarczania napięcia fazowego. Trzeba uważać, by go nie dotknąć, gdyż może skończyć się to porażeniem. 
Przykłady schematów elektrycznychJednym z podstawowych elementów instalacji elektrycznej w domu są łączniki. Poniżej przedstawione są schematy różnych wariantów połączeń łączników.

łączniki jednobiegunowe (pojedyncze) - za ich pomocą wykonuje się łączenia w obrębie pojedynczego obwodu działając jak przełącznik oraz dwubiegunowe składające się z pojedynczego przycisku umożliwiającego manipulację w obrębie dwóch obwodów. push(['_trackEvent', 'powiększ zdjęcie', 'art Instalacja elektryczna - przykładowe schematy']);" alt="Schemat połączeń łączników" src="https://www. pl/obrazki2/schemat_polaczen_lacznikow_jednobiegunowych_karlik_08014. jpg"/>Karlik Elektrotechnik

łączniki świecznikowe - mogą posiadać dwa lub więcej przycisków i używane są w przypadku żyrandoli

Karlik Elektrotechnik

łączniki schodowe (z podświetleniem, współpracujący z krzyżowym) - tego typu łączniki stosuje się w parach - na parterze i piętrze a przełączenie jednego z łączników powoduje zmianę stanu obwodu w konfiguracji otwarty/zamkniety. Znalazły zastosowanie na klatkach schodowych. W wersji krzyżowej umożliwiają stosowanie instalacji dla dowolnej liczby kondygnacji. pl/obrazki2/schemat_polaczen_lacznikow_schodowych_z_podswietleniem_karlik_08014. jpg"/>


Zobacz także: Włącznik schodowy - schemat podłączenia

łączniki zwierne (dzwonek, światło) - służą do łączenia w obrębie pojedynczego obwodu. Posiadają sprężynę, która samoczynnie odbija przycisk powodując rozłączenie

łączniki żaluzjowe - umożliwia łączenie w obrębie dwóch oddzielnych obwodów bez możliwości łączenia ich jednocześnie. Mogą być wyposażone w dwa przyciski lub jeden trójstanowy. Używane są, np. do podnoszenia i opuszczania żaluzji

Karlik Elektrotechnik

Zobacz także:

Przed przystąpieniem do łączenia drukarki PIXMA z siecią bezprzewodową należy sprawdzić, czy spełnione są następujące dwa warunki:

 1. Musisz mieć punkt dostępu (czasami nazywany routerem lub koncentratorem), za pomocą którego możesz uzyskać połączenie z Internetem. Przed przejściem do następnego kroku punkt dostępu musi być w pełni funkcjonalny.
 2. Musisz mieć urządzenie obliczeniowe, np. komputer PC, Mac, tablet lub smartfon, nazywane dalej komputerem, które ma połączenie z Internetem.

  Aby sprawdzić, czy komputer przeznaczony do pracy z drukarką jest podłączony do sieci, spróbuj otworzyć na nim stronę internetową, np. www. com. Jeśli strona internetowa nie zostanie wyświetlona, oznacza to, że nie ma prawidłowego połączenia z Internetem. Należy wyeliminować ten problem przed kontynuacją.

UWAGA

Jeśli masz problemy lub nie wiesz, w jaki sposób skonfigurować punkt dostępu lub połączenie z Internetem, zapoznaj się z instrukcją obsługi punktu dostępu, z którego korzystasz, lub skontaktuj się z dostawcą usług internetowych (ISP).

Po spełnieniu powyższych warunków wybierz produkt poniżej, aby uzyskać dostęp do instrukcji dotyczących konfiguracji sieci bezprzewodowej.

Niniejszy artykuł jest poradnikiem dla kompletnie początkujących, którzy szukają wskazówek na temat tego jak czytać schematy.

Najprościej mówiąc schemat elektryczny to opis układu elektronicznego. Tworzy się go jednak nie przy użyciu słów, a stosując uniwersalne symbole i oznaczenia elektryczne.

Dlaczego używamy schematów?

Schematy ideowe stanowią specyficzny "język" elektroników oraz elektryków. Pozwala on zrezygnować nie tylko z opisów słownych, ale nawet rysunków czy też zdjęć. Zostają one zastąpione przez znormalizowane symbole elektryczne, o charakterze uniwersalnym i czytelnym dla odbiorców nie tylko w Polsce, ale i (najczęściej) na świecie.

Dzięki temu budowa, ale także naprawa dowolnego urządzenia elektronicznego nie wymaga kontaktu z jego projektantem - wystarczy uważna lektura schematu. To podejście sprawia, że:

 • przedstawiamy dane urządzenie na jednym rysunku, w sposób oczywisty dla wszystkich osób, które znają symbole stosowane na schematach elektronicznych,
 • łatwiej lokalizujemy ewentualne pomyłki i błędy na schemacie,
 • jesteśmy w stanie rozbudować urządzenie bez konieczności jego rozebrania i odczytywania/mierzenia wartości elementów.

Warto zaznaczyć, że o ile w przypadku układów elektronicznych możemy używać określenia "schemat ideowy", o tyle swego rodzaju odpowiednikiem takiej dokumentacji w przypadku układów elektrycznych jest tzw. schemat elektryczny jednokreskowy.

Bonus, streszczenie: pobierz opracowanie tego artykułu w formie plakatu (ściąga w PDF) »

Jak rysować schematy w programach CAD?

Projektowanie schematów ideowych na kartce (lub w programie Paint) bywa uciążliwe i nieefektywne. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie do tego celu specjalnego oprogramowania CAD.

Programy do projektowania wspomaganego komputerem są nieodzowne w projektowaniu obwodów elektronicznych. Zapewniają użytkownikowi zbiór narzędzi, najważniejsze z nich to:

 • edytory schematów ideowych,
 • baza elementów zawierająca potrzebne symbole,
 • edytory PCB.
 • Do najpopularniejszych programów CAD należą:

 • Altium Designer (http://www. com/)
 • Eagle Layot Editor ()
 • Proteus (http://www. cfm)
 • Szczególnie ciekawą propozycją dla początkujących elektroników jest edytor schematów ideowych i płytek drukowanych EAGLE. Dzięki prostemu interfejsowi, licznym narzędziom i rozbudowanym bibliotekom pozwala wykonać poprawny schemat instalacji elektrycznej nawet osobom niezbyt zaawansowanym w tej dziedzinie. Co równie istotne, obecny właściciel marki – Autodesk (który przejął producenta oryginalnego programu o nazwie Cadsoft) - udostępnia darmową wersję programu. Ma ona pewne ograniczenia, ale dla początkujących elektroników nie będą one stanowiły przeszkody.

  Jest to idealny wybór dla hobbystów. Więcej na temat samego programu oraz jego obsługi znaleźć można w kursie, jaki został opublikowany jakiś czas temu. W dalszej części artykułu będę używał darmowej wersji EAGLE 6. 5. 0.

  Jak czytać symbole elektryczne?

  Jeśli chcesz zająć się samodzielnym konstruowaniem prostych układów, a nawet całych urządzeń elektronicznych, wiedza o tym, jak czytać schemat elektryczny, jest dla Ciebie jedną z kluczowych umiejętności. Przy pewnej wprawie będziesz w stanie nawet zamodelować w myślach działanie urządzenia bez konieczności jego montowania - wyłącznie na podstawie schematu.

  Aby zrozumieć budowę układów, zapamiętaj najważniejsze symbole i oznaczenia elektryczne oraz elektroniczne. Zwróć uwagę, że każdy element, taki jak rezystor, dioda LED czy kondensator, ma swoje własne przedstawienie graficzne. Co więcej - możesz skojarzyć je z wyglądem lub działaniem danego podzespołu. Oto tabela przedstawiająca najpopularniejsze symbole elementów elektronicznych:

  Tabela z symbolami najpopularniejszych elementów

  Na bazie elementów pokazanych w tabeli jesteś w stanie skonstruować pierwszy układ elektroniczny. Połącz w nim tranzystor z diodą LED, aby sterować jej światłem w zależności od sygnałów, które otrzyma z mikrokontrolera. Aby odwzorować taki układ, uruchom środowisko EAGLE i narysuj w nim taki prosty schemat:

  Analizując układ widzimy dwa rezystory (10k oznacza 10 kilo Ohm, 120R oznacza 120 Ohm), tranzystor NPN, wejście sygnałowe oznaczone etykietą SIG oraz zasilanie VCC i masę GND. Na chwilę zatrzymajmy się na tych 2 ostatnich symbolach.

  Zasilanie nazywane najczęściej Vcc (V - Voltage) oznaczamy strzałką, a masę (potencjał 0) nazywamy GND (Ground) i oznaczamy poziomą kreskę.

  Teraz nieco skomplikujmy nasz układ, dodając źródło zasilania (np. : baterię):

  Wielokrotne występujące symbole Vcc w rzeczywistości będą połączone, chociaż wizualnie są rozdzielone, to samo dotyczy GND. Rozwiązanie takie poprawia estetykę schematu. Rysowanie szyny zasilania z jednego końca schematu na drugi pogorszyłoby jego czytelność. Podobnie można potraktować szyny sygnałowe, jednak o tym później.

  Węzły i przecięcia połączeń

  Jest to element budzący wiele kontrowersji wśród początkujących. Większość schematów jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż powyższy. W związku z tym występują na nich skrzyżowania (jedno połączenie krzyżuje się z drugim).

  Przykład obrazujący sytuację, o której mowa:

  Widoczne na schemacie zielone kropki oznaczają węzły i właśnie w tych punktach sygnał rozdziela się na poszczególne podzespoły. W schemacie odległość węzła od elementów nie ma znaczenia, może być duża albo mała, ważne aby wizualnie wyglądało to dobrze. Wszystkie wyjścia rezystorów skierowane do góry są połączone z dodatnią szyną zasilania, ponieważ wszędzie gdzie pojawiają się skrzyżowania sygnałów są węzły (kropki).

  Natomiast do masy podłączone są jedynie katody diod LED nr 1 oraz 3. Katoda diody LED 2 krzyżuje się z masą, ale bez kropki!  Wniosek - brak połączenia! Jak widać dioda nr 2 sterowana jest wejściem opisanym jako "ster" może one być podłączone np. : do mikrokontrolera.

  Dla jasności powyższy schemat elektryczny mógłby zostać narysowany w taki sposób:

  Teraz nikt nie powinien mieć wątpliwości, co dzieje się z diodą nr 2. Jednak mam nadzieję, że przykład ten dobrze zobrazował jak należy interpretować wszelkie skrzyżowania.

  Układ scalony - schematy

  Układy scalone w postaci schematycznej mogą być mylące, gdyż wyprowadzenia symboli niekoniecznie zgadzają się z rozłożeniem nóżek w rzeczywistym układzie scalonych.

  Na poniższych grafikach przestawiono:

 • po lewej widok wyjść mikrokontrolera Atmega8 w obudowie DIP28,
 • po prawej symbol jaki można znaleźć w bibliotece EAGLE.
 • Grafika po prawej przedstawia ten sam mikrokontroler, ale z drobną modyfikacją. Jak już było wspomniane, schemat jest tylko pewną ideą. W samym schemacie dąży się do osiągnięcia jak najlepszej czytelności. Jak widać po lewej stronie symbolicznego mikrokontrolera są wejścia takie jak zasilanie, złącze oscylatora czy reset. Natomiast po prawej stronie są piny IO, które dodatkowo posortowano indeksami, co w przypadku rzeczywistego mikrokontrolera nie zawsze jest zachowane.

  Jeśli chcemy wiedzieć, gdzie znajduje się konkretny pin w obudowie, wystarczy spojrzeć na jego numer obok wyprowadzenia. Poniższy przykład przedstawia podstawowe połączenie mikrokontrolera AVR Atmega8:

  Na pierwszy rzut oka widać gdzie jest zasilanie układu, przycisk reset, niezbędne kondensatory oraz gdzie znajdują się linie GPIO mikrokontrolera.

  Magistrale – wiele połączeń w jednym

  Często zdarza się, że musimy poprowadzić wiele sygnałów z jednego miejsca schematu do drugiego. Można to zrealizować prowadząc pojedyncze połączenia, jednak przy dużej ilości sygnałów schematy będą bardzo skomplikowane.

  W takim razie może oznaczymy sygnały etykietami? Pomysł już lepszy ale, mało praktyczny. Po wydrukowaniu dużego schematu odnalezienie dwóch identycznych etykiet będzie trudne. Z pomocą przychodzi nam magistrala (Bus), będąca zestawieniem dowolnej ilości sygnałów.

  Idealnym przykładem jest podłączenie mostka H. Przeważnie wymaga, to około 6 połączeń z procesorem. Zamiast prowadzić oddzielne linie sygnałowe, możemy poprowadzić magistrale:

  Jak widać jedna magistrala idzie do czujników, które są poza "kadrem". Natomiast druga łączy procesor z mostkiem. Stosując zbiorcze połączenia sprawiamy, że nasze schematy są czytelniejsze i łatwiejsze w interpretacji. Informacje o tworzeniu magistral znajdziecie w naszym kursie EAGLE:

  Podsumowanie

  Na zakończenie kilka wskazówek pomocnych przy czytaniu i rysowaniu schematów:

 • Kropka oznacza węzeł czyli połączenie
 • Sygnały o tych samych etykietach tworzą połączenie.
 • Dobrze jest rysować symbol napięcia zasilania do góry, a symbol masy na dół.
 • W celu zmniejszenia ilości połączeń (Net) należy stosować magistrale (Bus).
 • Dobrze jest nazywać sygnały tak by nazwa informowała nas o jego funkcji.
 • Zamiast tworzyć jeden spójny schemat warto rozbić go na bloki funkcyjne i połączyć magistralami.
 • Projektując schemat należy zachować stosowny odstęp pomiędzy elementami, by możliwe było odczytanie nazwy oraz wartości.
 • Zawsze najpierw twórz schemat układu elektronicznego, a dopiero później PCB.
 • Niniejszy artykuł to jedyne czubek góry lodowej. Jeśli temat będzie popularny na pewno w przyszłości pojawi się jego kontynuacja. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o samych elementach powinieneś zapoznać się z naszym kursem podstaw elektroniki.

  Artykuł był ciekawy?

  Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m. in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.

  To nie koniec, sprawdź również

  Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »

  Eagle, PCB, Schemat, symbole

  Schemat połączeń elektrycznych Canon 1827b001aa

  Bezpośredni link do pobrania Schemat połączeń elektrycznych Canon 1827b001aa

  1. Dokumentacja techniczna Cabletron Systems Smartswitch 9000 9h422 12

  2. Instrukcja obsługi asystenta Dell Dimension C521

  3. Podręcznik właściciela i operatora Frigidaire Feb27t6dcc

  4. Instalacja sprzętu Beko Drypoint Rs 25 90 Hp50

  5. Podręcznik zgodności z przepisami i informacji o bezpieczeństwie Hitachi 7e300122

  6. Fakty dotyczące produktu Haier Hw D1070me

  7. Ogólna instrukcja obsługi Hitachi Ml140ea

  8. Instrukcja montażu oraz instrukcja użytkowania i pielęgnacji 3m Attest Super Rapid Readout Biological Indicator 1491

  9. Instrukcja demontażu produktu po zakończeniu eksploatacji Ge Jb850stss

  10. Podręcznik komunikacji Cisco Wap200 Small Business Wireless G Access Point

  11. Instrukcje bezpieczeństwa Bosch She5am06uc Ascenta Series Full Console Dishwasher

  12. Biuletyn Inżynierii Stosowanej Aeg Favorit 99015 Im0p

  13. Instrukcja serwisowa właściciela Aeg Lavamat W1159 Electronic

  14. Arkusz danych serwisowych 3m Aqua Pure Il Im 01

  15. Dodatek do instrukcji aktualizacji i instrukcji obsługi Fujitsu Primergy H250

  16. Instrukcja instalacji, konserwacji i rozwiązywania problemów Haier Mwm13110gss 07 06

  17. Instrukcje wstępne Haier Dwl2825

  18. Podręcznik operatora i programowania Haier Dw Tfe3me F

  19. Instrukcja sprzętu i instalacji Hitachi D 900fs

  20. Podręcznik operatora i programowania Fujitsu Mpc3084at

  21. Podręcznik diagnostyczny Bosch Hbn 43 W 3 0

  22. Instrukcja instalacji i podłączenia Haier Ab142aceaa

  23. Instrukcja obsługi i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa Frigidaire Fges3065kfa

  24. Podręcznik użytkownika oprogramowania Epson Ot Wl05

  25. Ręczny Rapide Canon C12 8454

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Schemat połączeń elektrycznych Canon 1827b001aa